İçeriğe geçin

Sanal Tur Nedir

Virtual Tour olarak da bilinen bu uygulama yaklaşık 20 yıldır firmaların ve internet kullanıcısının giderek ilgisini çeken bir teknik olarak özellikle emlak, konaklama ve turizme hizmet veren sektörlerde kullanılmaktadır.

Özel tekniklerle çekilen ve kendine has  özellikleri olan  bir programla birbirine bağlanan 360° panoramik fotoğrafların hareketli bir duygu verilerek gösterilmesidir sanal tur. Bu uygulama ile her türlü iç ve dış mekan, hem internet ortamında hem de diğer dijital ortamlarda görüntülenebilir. Görüntüleme ekstra bir program yüklemeye gerek kalmadan ortalama bir tarayıcı ile gerçekleşir.

Dijital dünyada devrim yaratan bu yeni teknik sayesinde kullanıcı fare ya da klavye yardımı ile bu panoramik fotoğraf üzerinde yukarı, aşağı ve sağa sola hamlelerle 3 boyutlu 360°‘lik bir gezinti yapabilir.

Seçenekleri kullanarak başka bir bölüme,  odaya ya da başka bir sahneye geçebilir, bir tabloya ya da yazıya yaklaşarak onu okuyabilir. Bu sayede kullanıcı, mekanı yakından   ziyaret etmişcesine izlenim ve bilgilerini paylaşabilir.

360 derece görsel tur çekimi Nasıl Yapılır?

Çeşitli ölçülerde ve kullanıcı dostu olarak hazırlanan bu interaktif sanal tur çekimleri son teknoloji ürünü özel cihazlarla yapılır ve özel bir yazılımla ve profesyonel konuya özel bilgi desteğiyle sunuma hazır hale getirilir. Bu sebeple ön çalışmanın titizlikle yapılması gerekmektedir. Bu çalışmaları internet ortamında ya da CD/DVD ile gösterilebilir.

Çekim Ne Kadar sürede gerçekleşir?

Mesela, 7 planlı bir sanal tur çalışması 1 günde tamamlanır ve ortalama 7 gün içinde görüntülenmeye hazır olarak teslim edilir.

Bu uygulamanın maliyeti ne kadardır?

Sanal Tur çekimi çalışmalarında da maliyet diğer fotoğraf çekimlerinde olduğu gibi çekim plan sayısına göre hesaplanır. Çekim sayısı arttıkça birim maliyet düşer. Ulaşım ve konaklama giderleri ilave maliyetler olarak fiyata eklenir.  Firmalar çeşitli zamanlarda indirimler ve farklı fırsat seçenekleri sunmaktadır.